کامپيوتر (۲)

و اما سيستم عاملCOREL LINUX
COREL LINUXسيستم عامل مشابه ويندوز:
نقاط قوت : يك سيستم عامل با امكانات ويندوز و حاوي برنامه هاي كاربردي كوچك با كارائي بالا.

نقاط ضعف : پيچيده و كمي كندتر از ويندوز .

نظر : مناسب سيستمهاي UNIX ولي هنوز به اندازه كافي فني و عملي نيست .
هنگام نصب با انتخاب گزينه اي مي توان كل فضاي ديسك را در اختيار LINUX قرار داد تا پارتيشنها را ويرايش كند و يا از پارتيشن موجود در DOS استفاده كند.
اين سيستم عامل شباهت زيادي با رابط سيستم عامل ويندوز دارد . بعنوان مثال در اين سيستم نوار كاربري يا K PANEL كه مشابه TASKBAR در ويندوز است استفاده شده است كه شامل APPLICATION STARTER و كليدهاي باز كردن پنجره هاي مختلف و نمايش سريع أيكن ها و امكان حركت بين صفحه نمايش هاي مختلف و دكمه كوچك سازي پنجره ها و يك ساعت مي باشد . از منوي APPLICATION STARTER مي توان أخرين برنامه هاي كاربردي اجرا شده را مشاهده كرد .
برنامه NETSCAPE COMMUNICATOR در اين سيستم شبيه INTERNET EXPLORER در ويندوز است.
با وجود موارد غير عادي مثل نوار عنوانهاي طوماري هر كاربري كه با سيستم عامل ويندوز أشنا باشد بخوبي از عهده كار با اين سيستم نيز بر مي أيد . ولي در مقايسه برنامه هاي سودمند و برنامه هاي كاربردي كاربردي كوچك اين نرم افزار با سيستم عامل ويندوز بايد اذعان داشت كه بدون ترديد LINUX از ويندوز در اين قسمت پيشي گرفته است .
علاوه بر ويرايشگر NOTEPAD ويرايشگرهاي MIME و مبناي 16 با در نظر گرفتن محلي براي يادداشت مطالب مربوطه و يك ويرايشگر تصوير بنام GIMP مشتمل بر لايه فيلتر و ابزارهاي روتوش در اين سيستم عامل گنجانده شده اند.
اين سيستم عامل شامل 12 بازي است كه در اين قسمت نيز بر ويندوز برتري دارد . علاوه بر اينها ساير برنامه هاي كاربردي تحت ويندوز NT نيز قابل بهره برداري تحت LINUX هستند .
با وجود تمام امكانات فوق كار تحت سيستم عامل LINUX ظاهرا بسيار ساده به نظر مي رسد در حالي كه در عمل كمي مشكل است .
مثلا تحت LINUX براي ايجاد يك فلاپي ديسك راه انداز بايد ابتدا عبارت زير را تايپ نمود :
mount-tiso9660/dev/cdrom/mnt/cdrm سپس فلاپي ديسك را درون درايو گذاشته و عبارت زير را تايپ كرد :
ddif=/mnt/cdrom/boot/boot1440.imgof=/dev/fdo .
البته به نظر مي رسد در ورژنهاي جديد اين مشكلات تا حدودي مرتفع شده اند ولي باز هم كار كمي مشكل است .
LINUX قابليت اتصال به شبكه هاي تحت ويندوز را دارد ولي كاربر بايد كاملا حرفه اي باشد . اجراي LINUX در مقايسه با ويندوز روي رايانه هاي سريع تا حدي كسل كننده است .

آدرس وب اين سيستم :

سايت لينوکس

  
نویسنده : E.S.I ; ساعت ٩:٥۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٦ اسفند ،۱۳۸۱