/ 3 نظر / 26 بازدید
دروغ

آدما چقدر عجیبن. شعر خیام و فروغ می خونن، ساعت ها آزادی رو بحث می کنن، از بیرون، همه چیز و همه کس رو انتقاد می کنن، تحصیل می کنن، جایزه می گیرن، کتاب می خونن، کتاب می نویسن. همه رو انجام می دن که به خودشون و بقیه ثابت کنن چقدر آدمای متفاوتی هستن، چقدر سطح فرهنگ و شعورشون از مردم عادی و کم سواد بالاتره. ولی وای به روزی که وقت خودشون برسه. هرکسی در زندگیش فقط یک بار امتحان بزرگ و سخت میده. و اغلب شکست می خورن. می دونی چرا؟ چون توو قابی که برای خودشون ساختن و نشون بقیه می دن جا نمی شن. واسه اون قابه کوچیکن. واسه همین هی از بالا و پایین و چپ و راست خودشونو می کشن که اندازه ی قاب بشن، ولی یهو می بینن هر تیکشون یه طرف رفته. البته هیچ وقت هم به روی خودشون نمیارن. با همون تیکه پاره ها می رن سراغ یه قاب بزرگتر، و دوباره روز از نو روزی از نو. ای کاش دروغایی که آدما می گن، یه روز واقعا براشون اتفاق بیافته.

خود بی عیب بینی

بله دوست عزیز. موافقم، آدما خیلی عجیبن. خیلی از آدما اون بیرون فکر میکنن خیلی به قول شما با شعورن. به خودشون اجازه هر نوع قضاوتی در مورد دیگران رو میدن، بدون اینکه به خودشون و طرز فکر خودشون و رفتار و پیامدهاش اصلا نگاهی بندازن. اینجور آدما خودشونو توی یه قاب خیلی کوچیک چپوندن که خودشونم به زور توش جا میشن. اونوقت میخوان یکی دیگه رو هم بگیرن بکشن بذارن توی اون قاب. فکرم می کنن همه دنیا همون قابیه که توش به زور جا شدن. درحالیکه درد جای تنگ اون قاب به خودشون فشار میاره و همه زندیگشونو تحت تاثیر میذاره. اینجاس که بازم بقول شما توی اون امتحان بزرگ و سخت شکست میخورن. اون موقعس که دنبال پیدا کردن بهانه برای توجیه شکست خودشون میگردن و خب مسلما در نظر این آدما کسی جز دیگران مسئول اون به اصطلاح شکست نیست. ای کاش آدما قبل از هر کار دیگه ای، برای خودشونم که شده، منصفانه یه نگاهی توی آینه بندازن.

آینه

چقدر شما (خود بی عیب بینی) خوب و به جا نوشتی. "اینجور آدما خودشونو توی یه قاب خیلی کوچیک چپوندن که خودشونم به زور توش جا میشن. اونوقت میخوان یکی دیگه رو هم بگیرن بکشن بذارن توی اون قاب." واقعا آفرین. حقیقتا که قاب هر کسی باید قد و اندازه اش باشه وگرنه یا از تنگی تووش خفه می شه یا از گشادگی نمی دونه باید چی کارش کنه. که در هر دو صورت قابش شکسته اس. البته اینم باید در نظر داشت که شکست رو در اصل کسی می خوره که با نیرنگ و حیله گری قاب به قاب می کنه.